Анимотьор 9 – селфи или аз съм магаре и кактуси (L’animoteur 9 – selfie or I am donkey and cacti)
2019. Перформативна интервенция на откриването
Анимотьор 8 – селфи или аз съм магаре, продължение (L’animoteur 8 – selfie or I am donkey, continued)
2019. Перформативна интервенция, част от програмата на симпозиума
От 2015 г. се занимавам в пърформънси и интервенции с магарето. В тези проекти разглеждам размитите линии между човек, животно и други същества. Заглавията на тези произведения се отнасят до речта / дискурса на Дерида «l'animal que donc je suis» («Животното, което следователно съм аз»). [1] В тази реч Дерида използва думата "l'animot": насилието, на което се подлага животното, започва с псевдо-концепцията «животното», тази дума се използва в единствено число, сякаш всички животни, от земните червеи до шимпанзетата, формирали еднородно цяло, към което радикално се противопоставяло „човекът“. Сякаш в отговор на това насилие, Дерида е използвал тази дума „l'animot“. Говори се, че френският философ и писател Елен Сиксу е използвала за пръв път „L’animot“ през 1976 г. Този неологизъм, тази дума, която не може да бъде преведена, е за Сиксу дума-животно. [2]
Използвам думата портманто на Жак Дерида и Елен Сиксу в заглавието L'animoteur. Заглавието отново е портманто, отклоняващо аспектите на климата, които една (пърформативна) ситуация може да повдигне:
L'âne е френската дума за магаре. В тези пърформънси и инсталации отварям поле на соматично знание за магарето с реч, движения-жестове, действие. Магарето не е метафора, магарето се смяее с големи уши и като такъв не е натуралистичен, а вектор.
L'animateur е френската дума за човек, който работи като аниматор в социално-културния контекст, а също и като създател на анимационни филми. И последно, но не на последно място в l'animoteur е и думата moteur, която е френската дума за мотор. Перформативната ситуация поема функцията на аниматор и като такъв е двигател за нейния климат.
Заради моето любопитство по темата за магарето се свързвам с хора, чувам факти и истории и научавам повече за различните еко-номически-логически и културни ценности на магаретата в различни области (в света): През 2018 направих пърформънса и интервенция Анимотьор 5 + 6 – самоснимки или Аз съм магаре (L’animoteur 5 + 6 – selfie or I am donkey) по време на Дигитални екологии, етап I. Operaismo Naturale: Екология на събитието. Започнах с пърформънс в Баня старинна, последвана от намеса в публичното пространство, влизайки в контакт с минувачи, задавайки им въпроси за връзката им с магарета и правейки (ако позволяваха) селфи с тях.
Последните срещи с магарета и последващият от това пърформънс се случиха миналия декември в Аржентина: На север, в Ла Пуна, в Андите между 2'500 и 4'000 m. Срещнала съм не само много полудиви магарета, но също така аборигенни [3] хора и кактуси. Интервюирах двама души, живеещи в пуеблос, като ги питах за връзката на хората тук с магарета. С помощ от някой местен, аз транскрибирах интервютата на испански.
Тези преживявания и други факти и истории, които съм събрала, ще се срещнат с кактуси и ще се слеят в този нов пърформънс / интервенция в Пловдив. Разширявам „Животното, което съм аз“ на Дерида на „Растението, което съм аз“: ставам нещо със заострени уши и бодливи неща и още ... Това животно и това растение са устойчиви по характер, имат нужда от малко ресурси и могат да оцелеят в сух и каменист терен, са способни да се движат и да издържат в тези екстремни условия. Магарето и кактусите седят наопаки в ландшафта и могат да се разглеждат като екологични същества, отнасящи се до това, което е куийр.
Дали и как мога да се застъпвам за това, което е куийр във и между хора, животни, други същества и растения е толкова отворено, колкото това, което ще се случи в пърформънса / интервенцията в Пловдив. Ще следвам шаблон на скрипт с текст. И двете зависят от околната среда и нейния контекст.
Notes
[1] позовава се на 10-часовата реч на Жак Дерида през 1997 г. върху автобиографичното животно, транскрибирано със задна дата.
[2] Бележки от добавката на издателите (стр. 62) «Hélène Cixous. Gespräch mit dem Esel. Blind schreiben. » с две добавки. Издадено от Esther Hutfless & Elisabeth Schäfer на немски, Zaglossus e. U., Виена 2017.
[3] Хората, живеещи в пуеблос в района на Пуна, се наричат „aborigen“.
eyjafjallajökull
2018/2019. Видео пърформънс работа
изходна ситуация
Исландия е заобиколена от голямо море и е изложена на вятър, време и вулканични дейности. Но не само островът е изложен на тези тежки условия, а и на хора, животни и растения. Пейзажът постоянно се променя, като е в постоянен процес на трансформация. Островът е геоложки млад. Когато пътувате по най-различни терени, това ви кара да усещате, че земята просто се издига под краката ви и кипи под земята, в скалните слоеве. Исландският коровен ландшафт създава впечатлението за недокосната природа. В същото време островът се е превърнал в туристически магнит през последните години.
Тези условия и противоречия на острова са импулс да се докоснем до неговата “кожа”, неговите повърхности и да се движим из неговите терени. Арнолд Хени снима по време на тези проучвателни екскурзии с iPhone-а си, когато се движа случайно около избрани места. Някои от тях са туристически горещи точки. Не съм запозната с тези места, аз самата съм турист. Интуитивно и инстинктивно се разхождам из зоните, гмурвайки се в топологията на изоставени места и впечатляващи точки на природни сцени. Снимаме, когато отсъстват други хора.
движение / хореография
Позите и движенията са периферни и случайни, но произтичат от изключително внимателно поведение. Вярвам в несъзнателни, не-познавателни нива. (Ин-)директно реагирам на падането на светлината, звуците и неравномерността на терена. Появяват се животински инстинктивни сензорни състояния, определящи лексиката на движението: бягам, миришам, прокрадвам се, играя, крия се, ловувам, махам, люшкам се и се люлее.
Нося камуфлажно облекло: светло кафяви панталони и тъмно кафяво яке за дъжд, качулка, изтеглена над главата, под синьо-сиво яке и вълнена шапка. Нито определено лице, нито конкретен пол трябва да бъдат разпознаваеми.
Променящите се пейзажи и терен са протагонистите. Замаскираният индивид служи като вектор, насочващ ъгъла на видимост в необятния и непознат пейзаж.
фото и видео проект
Арнолд Хени заснема много снимки от моите изследвания на движението. Тъй като не може да предвиди в какъв режим ще се движа, независимо дали съзерцателен или непредсказуем и любопитно неравен, той трябва да реагира директно и да снима в бърза последователност. Така той има само ограничен контрол върху снимките. Съгласни сме, че той избира ширината, разстоянието и ъгъла на снимките и също така никога не ме фотографира отпред и не в директно подравняване, винаги стоящ под ъгъл към мен.
По-късно подреждам всички снимки в поредица и ги транспонирам във филм. Докато го показвам на Unnur s. Mjöll Leifsdóttir, художник и служител в Центъра за култура и изящни изкуства Hafnarfjördur, я моля да ми каже след това, първо на исландски, а след това и на английски, какво предизвикват снимките в нея, какви спомени от местата и пространствата й задействат. Записвам и двата коментара с аудио устройство. Заедно с други звуци, гласовете й ще следват изображенията в полифонично композиран аудио запис.
Био
Родена в Цуг, Доротеа Руст е визуален художник, живущ в Цюрих. Тя е и културен теоретик и има Мастерска степен по културология / джендър изследвания от Университета на изкуствата Цюрих (Zurich University of the Arts ZHdK). Руст идва от (постмодерен) танц, в сферата на който е сътрудничила с танцьори, хореографи и музиканти в Ню Йорк през 1980-те години, когато екперименталният дух на Джадсън Данс Груп от 1960-те е бил все още жив. Този опит е влияял върху работата и до днес. Тя също така е обучена в Александрова Техника (от 1997 г.).
Между 1986 г. и 1999 г. тя е била на международно турне като танцов пърформер. От повече от 30 години движение-пространство (кинестетично учене/опитване) са ключови в подхода към работата си и различни дейности: Пърформанси и интервенции в публични пространства, художествени изложби, лекции-пърформънси на художествени и музикални събития. Член на програмационния съвет на пърформънс събития в Швейцария и Индия, съ-създател на НАЙ-ДЪЛГИЯТ ДЕН - 16 часа непрекъснати пърформънси на открито (THE LONGEST DAY – 16 hours nonstop outdoor performances) в Цюрих (създаден 2004 г., от 2014 г. ко-куриран с Ирене Мюлер, Цюрих), и мрежуваща с LUPE Zurich, PANCH Performance Art Network Switzerland и други. Пише текстове за пърформънс (и) изкуство. Независима преподавателска практика (класове за движение и соматично-телесно учене, Александрова Техника), работилници, и гост-лекторв художествени училища в Швейцария и в чужбина (понастоящем École Cantonale d’Art du Valais ECAV в Сиер, Швейцария). Награди, Awards, стипендии и резиденции.