Венелин Шурелов (SubHuman Theatre), Горе-долу, 2018. Инсталационна гледка

Горе-долу

2018. Кинетична инсталация

Серия електромотори в програмиран алгоритъм навиват и отпускат въже със закачен на края му парцал. Той се потапя и отцежда периодично в поставена под него метална кофа, пълна с отработено машинно масло.

Работата препраща към протодигиталния период, механиката, индустриалната епоха и творенията на човека, които промениха света. Творбата стои в контекста на голямата претенция за модернизиран свят, буден, забързан, подчинен на новите технологии и постоянното усъвършенстване през и чрез труда. Един фрагмент от този свят „закачен“ като овързано парцалче, се потапя в ниското, омаслено всекидневие, но и се въздига нагоре, изведено от прозаичността на противоположностите „високо-ниско“, „долу-горе“, „мръсно-чисто“, “прогрес-регрес”, “утопия-дистопия”.

Изящната незначителност на мръсния парцал, неговият хипнотичен ход, отблясъците и играта на стичащите се капки, го превръщат в активен субект с висока добавена стойност.

Венелин Шурелов, Man Ex Machina, 2011. Кибер лекция. Фотография: Андреас .muk. Хайдер

Презентация на тема Боди хакинг (Body Hacking)

2019. Презентация, част от програмата на симпозиума, 60′

Темата за физическият ъпгрейд на човешкото тяло се актуализира непрестанно. Технологични добавки, всевъзможни екстеншъни, позитивни протези, биология-Направи си сам, биопънк, трансхуманизъм и теории за постчовека са названия, които маркират необходимостта от разширяване на физическите и интелектуалните способности. Боди хакинг представлява добавяне на технологични устройства в човешкото тяло, които го снабдяват с допълнителни функции. Разговорът по темата ще бъде една блиц разходка с исторически препратки, с примери от света на изкуството, медицината, философията, субкултурата, научната фантастика.

Биография

Доц. д-р Венелин Шурéлов е завършил “Сценография” в Националната художествена академия, България – PhD (2009). Съосновател и преподавател в магистърска програма "Дигитални изкуства", НХА (2008-); Съосновател, част от кураторския екип и технически организатор на DA Fest – Международен фестивал за Дигитално изкуство (2009-). Съосновател на Фондация ДА ЛАБ (2018), "Subhuman theatre" (2004-) и арт група "Via Pontica" (2002-2005).

Венелин Шурелов е автор на различни интерактивни инсталации/пърформънси, някои от които са "Машина за рисунки" (2005), "Фантомат" (2008), "Orthoman" (2009) "Tabula Rasa" (2010), "Стрелбище" (2012), “Ротор” (2016) – представен в Арс Електроника център, Линц. През 2011 г. реализира кибер лекцията "Man Ex Machina", а през 2016 г. поставя пърформънс инсталацията “Post-Everything”, като гост-лектор в университета Таусън, САЩ.

Неговите проекти са многообразни и включват рисунка, интерактивна инсталация и пърформънс, дигитални технологии, видео и арт теория. Той има редица сценографски проекти, самостоятелни изложби и общи изложби, както и участия във фестивали в България, Европа и САЩ. Награждаван е многократно за работата си в областта на театъра и съвременното изкуство.

www.subhumantheatre.com