Operaismo Naturale: Екология на събитието
Етап I на Дигитални екологии: проект в два етапа
свързвайки две места на града Пловдив, България, в които ще се изложат работите, Център за съвременно изкуство Баня старинна (ул. 6-и септември 179) и СКЛАД (ул. Екзарх Йосиф 16) в Пловдив, България.
С изложени художествени работи и интервенции на Донатела Бернарди, Урсула Биман, Урсула Биман & Мо Динер, Лъчезар Бояджиев, Делфин Шапюи Шмиц, Войн де Войн & Симоне Гилгес, Йонас Етер, Дейвид Джак, Моника Урсина Йегер, Ноуботик, Доминик Кох, Марлене Майер, Боян Манчев, Анджела Мелитопулос, Уриел Орлов, Урсула Пала, Елена Пейчинска, Елоди Понг, Изабел Райс, Оливър Реслер, Доротеа Руст, Керстин Шрьодингер, Паскал Швайгхофер, Сандро Щойдлер, Аксел Щифел, Камен Стоянов, Милва Щуц, Катарина Свобода, Уна Земан / Бодан Стелик, Лена Мария Тюринг, и Александър Тухачек
Куриран от Димитрина Севова
Ко-куриран от Катарина Свобода и Емил Миразчиев
27 юли до 5 септември 2018 г.
Вижте фото документацияата.
Откриване: петък 27 юли 2018 г.
18:00 Отварят се вратите на двете изложбени пространства
19:00 Добре дошли и кураторско въведение в Център за съвременно изкуство Баня старинна
последвано от пърформънси на Александър Тухачек и Аксел Щифел
Събития: събота 28 юли 2018 г.
14:00 Водена от кураторите обиколка из двете пространства в присъствие и с контрибуция на участващите художници, започваща в Център за съвременно изкуство Баня старинна
16:00 Пърформативна обиколка и публична интервенция, започваща в Център за съвременно изкуство Баня старинна, между двете изложбени пространства, на Доротеа Руст
17:00h Водената от кураторите обиколка продължава в СКЛАД
Вечерна програма в СКЛАД
19:00 Лекция на Боян Манчев, Метеорополитики (Meteoropolitics)
20:15 Пърформанс-лекция на Лъчезар Бояджиев, Голямата любов на живота ми е била не-човешка (The Greatest Love of My Life was a Non-Human)
21:00 Пърформанс на Войн де Войн & Симоне Гилгес, Портал 1. От дигиталното във физическото и обратно (това, което е между) (Portal 1. From the digital to the physical and vice versa (what is in between))
Събития: неделя 29 юли 2018 г. в СКЛАД
13:30h Презентации за работите си на Камен Стоянов, Елена Пейчинска и Марлене Майер
14:00h Пърформанс на Уна Земан & Бодан Стелик, Разлики върху споделена възглавница (Differences on a shared pillow)
14:45h Сандро Щойдлер, Строежът: Подход към една теория на пластиката от данни (Der Bau: Approaches to a Theory of Data Sculpture / Der Bau: Ansätze zu einer Theorie der Datenplastik)
15:30h Дейвид Джак, Пътешествен дневник срещу пътуването (An anti-travel travelogue)
16:15h Катарина Свобода, Вампирски гробове (Vampire Graves)
17:00h Изабел Райс, Пити, вълни и полета (Combs, Waves and Fields)
Вечерна програма
20:30h Публично интервю с Александър Тухачек на Димитрина Севова
21:15h Аксел Щифел, Кодексов оператор (Codex Operator)
Събития: събота 01 септември 2018 г. в Център за съвременно изкуство Баня старинна
19:00 Пърформанс на Делфин Шапюи Шмиц, @ongoing_pieces. Performative reading of her tweets written throughout the project.
Operaismo Naturale обмисля, какви естетически практики могат да предизвикат екологична мисъл чрез многобройните художествени практики и творби, изложени в един многовалентен проект. Чудейки се, каква концепция за екология да се възприеме, проектът прегръща особено резонансът между толкова много концепции, някои от които противоречиви, но добре дошли като "Екологии на небитието" и неговата празна любов в трудни времена, "Екология без природа" или "Тъмна екология". Проектът насърчава зрителите да изследват потенциала на този "тъмен предшественик ", който отваря нов проход в екологичното мислене. Как тези еко-логични чувствителности на двойника на мисълта се свързват с темата за креативността на мозъка, което може да се схване като оставяне на място за по-креативни следи? Каква екология може да се случи в тъмната стая и как в действителност започва усещането за екология с малкия проблясък в тъмните дълбини на обширната природа? Това е екологията на черната кутия и нейната система за осветяване, съставена от непосредствени и безкрайни обратими движения от светлинни проблясъци. Една Увивна машина, която създава нови начини за виждане и чуване, нови начини за усещане, един логологически кабинет (чрез екстензия любопитен), който "показва" воля за формиране и въздействие върху пластичността.
Operaismo Naturale: Екологият на събитието се вдъхновява от желанието на Дельоз & Гатари да напишат философия на природата, в която всяко различие между природа и изкуство се замъглява. Последният том на Философия на природата остава неписан проект в рамките на тяхната колективна работа, в каналите на тяхната нелинейна микрологика от философски идеи. Оставя свободно пространство, за да спекулираме, да фабулираме, да експериментираме какво и как една такава философия може да бъде, като е неизбежно предмет на естетика и етика. Ненаписаната Философия на природата е проект на естествения материализъм в научната фантастика, който оставя недовършен труд, праг за "еретични" идеи в замъглената зона между природата и хитростта на изкуството, или това, което Мишел Фуко нарече точки на ереси, които съответстват на "Събитийно-центрираните сингулярности" на Дельоз & Гатари и резонансите между тях, които съставляват диаграмните характеристики на равнината. Тяхната физическа величина може неочаквано да ни отведе в нова посока, където вече няма нужда от спекулативно единство между природата и духа или между природата и технологията, а по-скоро екологични модулации на пластичността на микромозъци. Пластичните сили действат между органичното и неорганичното, между човешкото и нечовешкото. Техният пластичен метод е не толкова преобразуване на едното в другото, а нещо, което се предава от едно в друго, за да се предвиди бъдещето на социалната и политико-естетическата промяна.
Проектът разпитва как връзката между коцепциите за пластичност в природата, изкуство и общество може да бъде раз-образувана и смятана за абстрактна машина и конкретни пластични сили, пластичността като естетическа и социална сила, която може да бъде формулирана като пластични сили и органични сгъвки в многопластовите плата на материята.
Вглеждайки се отблизо в тези нови церебрални карти (не на опредметения мозък на биологията), Operaismo Naturale разглежда конкретното представяне на тези картографии като екология на събитието. Събитието е отделна хазартна нематериална точка, в която мозъкът се индивидуализира без субект и става атмоспферично събитие, неорганичният двоийник на биологичния мозък извън съзнанието, това, което Дельоз и Гатари определиха като пластична наличност, използвайки "пластичния призрак" на Антонен Арто, който преследва произведението на изкуството и новите менталности, които трябва да бъдат изобретени между трите екологични регистъра. Събитието е съгласуваността или реалността на виртуалните, текущите вектори на микромозъците на кръстопътя на множество пътеки. Тяхното събиране е мозъчното събитие извън органичното (на органа и неговата флексибилизация), събитието като ембрионална поява на нови материални и социални реалности и на естествено равновесие.
Етимологично, Operaismo произлиза от opera, което означава работа, както като труд, така и като композиция, т.е. предимно афективна телесна работа, разширена драматична колективна работа – изиграно музикално произведение, включващо многобройни хетерогенни изкуства. Появило се е като интермедия между действията, "пиеса в пиесата", която буквално означава да бъдеш по средата. Това беше Дафне и нейната метаморфоза. В тази междинност метаморфозата може да се случи, тези внезапни промени чрез трансформативна, пластична и пърформативна сила – един рефрен, който прилага тази съвкупност и автономия на номадската мисъл, която се свързва напречно между хетерогенните фрагменти. Това е една полифонична драматична композиция на колективната работа в процес и нейните общи черти с неработещото, една драматизация, която създава събитие, което все още предстои да се появи в равнината на композицията. Това са комбинациите или играта на променливите. Това е работа върху себе си, която парадоксално конструира и реконструира тази колективност, една композиция едновременно от екзистенциални територии и изкуство.
Проект на сдужение Изкуство днес, Пловдив, в сътрудничество с Корнер Колидж, Цюрих.
Проектът е част от програмата на Пловдив 2019 - Европейска столица на културата.
Подкрепен от Общинска фондация Пловдив 2019, Про Хелвециа, Гьоте Институт София, Федерален Канцлерамт Австрия (Bundeskanzleramt), Австрийско Посолство в София.
Медийни партньори
От Абдизуел до Зимелоз (From Abdizuel to Zymeloz)
2017. Инсталация. 410 имена на ангели, дигитално бродирани върху 410 различни парчета плат
Субатлантичен (Subatlantic)
2015. Видео есе, 11′
Двайсет и един процента (Twenty-One Percent)
2016. Видео на Урсула Биман и Мо Динер, 18′
Голямата любов на живота ми е била не-човешка (The Greatest Love of My Life was a Non-Human)
2008-2015-2018. Инсталация; site-specific (специфичен за даденото място) и human-specific (специфичен за дадения човек) проект; с участие на общността, перформативни лекции; панелни дъски на "горещи точки"; обекти, плат, бродерии, текст, видео, звук
@текущи_парчета (@ongoing_pieces)
2017. Инсталация, неон
Портал 1. Трансгресия на видимото
2018. Инсталация
Портал 1. От дигиталното във физическото и обратно (това, което е между) (Portal 1. From the digital to the physical and vice versa (what is in between))
2017. Перформанс с видео прожекция. Екран, видео проектор, медиа плейър, микрофон, стойка за микрофон, високоговорител
Без заглавие (Фонтан II) (Untitled (Fountain II))
2016. 3D принтер сведен до 1D
Без заглавие (Untitled)
2018. 3D отпечатък с непрекъсната глина
Петролът е екскрементът на Дявола (Oil is the Devil's excrement)
2017. HD видео, 4′ 18″
Северна Канада – Инглиш Електрик (North Canada - English Electric)
2017. Инсталация от 100 стереопозитива, стереоскопи и mp3 аудио (11′ 02″) & слушалки
Дионисиевците от Западен Ланкс (The Dionysians of West Lancs)
2013. HD видео, 16′ 31″
Изместващи се топографии (Shifting Topographies)
2018. Маса с разпечатан текст върху хартия, стъклени плоскости, рисунки и колаж, две хлорофилни рисунки. Два отпечатъка 63.5 × 104 cm
Психотропично рафиниране на злато (Psychotropic Gold Refining)
2017-2018. Инсталация, видео (HD, 21′ 13″), тапет, отпечатъци на транспарантно фолио
Холобионтно общество (Holobiont Society)
2017. Видео инсталация, 34′ 21″
Храната съществува само на картини (Food only exists on pictures)
2017. 3-канална видео инсталация
Метеорополитики (Meteoropolitics)
2018. Лекция
Животът на частиците (The Life of Particles)
2013. HD видео, режисиранo от Ангела Мелитопулос и Маурицио Лазарато, 82′
Короната срещу Мафавуке (The Crown against Mafavuke)
2016. HD видео, цвят, стерео, 16:9, 18′ 45″
Мути (Muthi)
2016-2017. HD видео, цвят, стерео, 16:9, 17′
Велико бяло (Great White)
2017/2018. HD видео, 16:9, стерео звук, 5′34″, лупвано
Билка и плевели III (Herb and Weeds III)
2018. Видео обект
Птикс (Ptyx)
2018. Обект: лека плоскост, книговеска марля, книговески канап, размер променлив, сгъваем (приблизително 350 × 180 × 150 cm)
Енергийни растения (алое вера, призрачен сукулент, пейот) (Power Plants (Aloe Vera, Ghost Succulent, Peyote))
2016. HD лупвани видеа по 30′, размер променлив
Пити, вълни и полета (Combs, Waves and Fields)
2018. Пърформанс
Всичко се събира докато всичко се разпада (Everything's coming together while everything's falling apart)
2015-2018. HD видео, 36′ 33″
New Model Army
2018. Активисти дубльори
Анимотьор 5 – самоснимки или Аз съм магаре (L’animoteur 5 – selfie or I am donkey)
2018. Перформативна интервенция
Синева (Bläue / Blueness)
2017. Видео, Великобритания/Италия/Швейцария/Германия, 48′
Без заглавие (поленови хора) (Untitled (Pollen People))
2018. картофена разпечатка върху стена, картофи, размер променлив
Обърнато дърво I (Inversbaum I / Inverted Tree I)
2016. Video, 2′
Обърнато дърво II - междинна азбука (Inversbaum II - Zwischenalphabet / Inverted Tree II – Zwischenalphabet)
2016. Video, 11′
Строежът: Подход към една теория на пластиката от данни (Der Bau: Approaches to a Theory of Data Sculpture / Der Bau: Ansätze zu einer Theorie der Datenplastik)
2018. Пърформанс-лекция
Кодексов оператор (Codex Operator)
2018. Пърформанс
Сформиране на сенки (Formation of Shadows)
2017-2018. Къс филм
Залив на изобилието (Bay of Plenty)
2018. Анимационен филм, цвят, звук, 12 ′
Вампирска зараза (Vampiric Infection)
2018. Инсталация, череп (стъклопласт), менте “кости”, 3 разпечатъка върху изкуствена коприна (“знамена”), по 150 × 290 cm, видео
Уна Земан, Тайните на нещата (Secrets of Things)
2018. Кожа на див глиган, камени, размер променлив
Бодан Стелик, Уилсънова камера (Cloud Chamber)
2018. Стъкло, Glass, филц, изопропилов алкохол, сух лед, източник на светлина
Уна Земан & Бодан Стелик, Разлики върху споделена възглавница (Differences on a shared pillow)
2018. Пърформанс-лекция
Пазач на мира (GPX) (Guardien de la paix (GPX))
2011. HD видео, един канал, 16:9, цвят, звук, френски, английски титри, 18′ 47″
стани заразен симбиобот : възвърни дванайсетата камила (become contagious symbiobot : reclaim the 12th camel)
2016-2018. Перформативна инсталация
{възвърни дванайсетата камила} < кодекс на практиката ({reclaim the twelfth camel} < code of practice)
2016-2018. Пърформанс на живо